Welcome to zspbtrinec.cz   Click to listen highlighted text! Welcome to zspbtrinec.cz Powered By GSpeech

Během druhého březnového týdne se mi naskytla skvělá příležitost vydat se do Belgie díky projektu Erasmus+, abych navštívila školy praktikující Kaganovo kooperativní učení a přivezla si z nich inspiraci pro naši vlastní školu. Celý týden začal tréninkem pedagogů, během něhož jsem měla šanci vést otevřené diskuse s účastníky o jejich školní praxi a sdílet s nimi své zkušenosti se zaváděním kooperativního učení.

20240311 140013

První zastávkou na mé cestě po Belgii byla škola Het Wijsternest v Ingooigemu, kde jsem měla možnost setkat se s učiteli z mateřské školy a prvního stupně. Škola mě na první pohled zaujala krásnými velkými třídami a učebními koutky, které umožňovaly dětem plánovat si učební program. Přátelská atmosféra a otevřenost učitelů mě nadchly, neotřelé nápady, které ve výuce využívají mi byly velkou inspirací a i na dětech bylo vidět, že jim kooperativní výuka vyhovuje a baví je.

20240312 113858

                                           20240312 085543 HDR

Druhý den jsem strávila v European School of Brussels IV, kde mě vřele přivítal pan ředitel, který mě provedl kampusem a seznámil s fungováním evropských škol, které navštěvují děti pracovníků evropských institucí. Měla jsem možnost strávit čas s velmi inspirativními učitelkami několika tříd mateřské školy, které, přestože je čekal následující týden důležitý projekt, byly ochotné mě pozvat do svých tříd. Bylo fascinující sledovat, jak lze hezky začít s kooperativním učením už v tak útlém věku a musím podotknout, že všechny učitelky vedly hodiny velmi profesionálně a zároveň s laskavostí a péčí.

image.png  image_1.png

Následující školou na mém itineráři byla Basisschool De Smalle, která patří také mezi příklady dobré praxe. Provádějící učitel mi ochotně ukázal celý areál a pak jsem měla příležitost strávit čas v jeho třídě, kde jsem načerpala spoustu inspirace. Zajímavé na této škole byla i výuka sociálních dovedností, které vede speciální pedagožka a které napomáhá dětem orientovat se ve svém vnitřním světě. Během polední přestávky jsem měla možnost vést otevřené diskuze s učiteli a sdílet s nimi nápady. Jejich přístup a ochota se mi staly skutečným vzorem, který si dlouho budu pamatovat.

image_2.png

Na závěr svého pobytu jsem měla tu čest strávit čas s trenérem Kaganova kooperativního učení, který mě pozval do výuky angličtiny ve své třídě. Nyní jsem měla příležitost vidět, jak probíhá kooperativní výuka se staršími žáky na odborné střední škole pod vedením profesionála.

image_3.png

Celý projekt byl koordinován paní Josephien Elewaut, která vede Kagan Belgium, a pečlivě připravila opravdu bohatý program. Chtěla bych vyjádřit svou vděčnost všem školám za jejich srdečné přijetí a všem učitelům, kteří zvažují podobnou cestu do zahraničí, bych chtěla říci: neváhejte. Je to zkušenost, která vás obohatí a rozšíří váš pohled na vzdělávání.

image_4.png

Veerle Veys – paní ředitelka školy Het Wijsternest

 

 

image_5.png

Martin McGrath – ředitel 1. Stupně a MŠ European School of Brussels IV

 

 

Velký dík patří také našemu vedení, které nám dává možnost účastnit se projektů Erasmus + a podporuje nás v našem dalším vzdělávání a rozvoji.

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech